Prawidłowe żywienie niemowląt ma ogromny wpływ na ich prawidłowy rozwój, kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych oraz funkcjonowanie układu odpornościowego. Dieta dziecka od urodzenia do ukończenia pierwszego roku życia powinna być komponowana zarówno z myślą o niedojrzałości układu pokarmowego, jak i większych potrzebach rozwijającego się organizmu. Czym najlepiej karmić niemowlę, aby prawidłowo się rozwijało?

Podstawa diety niemowlęcia – mleko

Noworodek już od pierwszych chwil życia powinien być przystawiany do piersi mamy. Pokarm, który wytwarza się w niej podczas 2-3 dni od porodu to siara – wodnisty płyn bogaty w białko, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne oraz przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami. Karmienie piersią jest zalecane przez specjalistów przez okres minimum 6 miesięcy od narodzin. Mleko mamy stanowi bowiem najtańszy i najzdrowszy pokarm dla niedojrzałego jeszcze układu trawiennego, zawiera wszystkie niezbędne do wzrostu komórek składniki odżywcze i – co ciekawe – dostosowuje swój skład oraz konsystencję do aktualnych potrzeb dziecka. Jeśli kobieta z przyczyn ważnych i uzasadnionych rezygnuje z karmienia noworodka własnym mlekiem, powinna podawać mu mleko modyfikowane. Jego wybór warto oprzeć przede wszystkim na wysokiej jakości składników i ich sprawdzonym pochodzeniu. Doskonałą alternatywą dla pokarmu kobiecego jest ekologiczne mleko modyfikowane marki HiPP, zawierające odpowiednio dopasowane ilości witamin i składników mineralnych, a także Probiotik® i Praebiotik®, czyli naturalne kultury bakterii pochodzące pierwotnie z mleka kobiecego. 

Jak często i jak długo karmić niemowlę mlekiem?

W przypadku karmienia niemowlęcia piersią, zaleca się tak zwane „karmienie na żądanie”, przy czym owo żądanie nie dotyczy jedynie dziecka, ale także mamy. Malucha należy przystawiać do piersi zawsze, kiedy wydaje się głodne (płacze, zaciska piąstki, wkłada rączki do buzi), a także wtedy, kiedy kobiece piersi są już przepełnione. W praktyce przez pierwsze trzy miesiące życia maluch może wymagać karmienia nawet co dwie godziny. Z czasem posiłki staną się większe, a ich częstotliwość ulegnie zmniejszeniu. Propaguje się jak najdłuższe karmienie piersią a pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, wielkość, jak i ilość porcji podana jest na opakowaniu. Jednak należy je traktować orientacyjnie, bo zawsze najważniejsze są indywidualne potrzeby dziecka. 

Rozszerzanie diety niemowlęcia

Początek rozszerzania diety niemowlęcia jest kwestią niezwykle indywidualną. Przyjmuje się, że dziecko jest gotowe na stałe posiłki po ukończeniu 4-5. miesiąca życia. Oznaki i warunki, które wskazują, że dieta malucha powinna zostać uzupełniona o coś więcej niż mleko to:

  • opanowanie umiejętności siedzenia (z podparciem lub bez),
  • wyraźne oznaki głodu po karmieniu mlekiem,
  • niski przyrost wagi (poniżej 400 gram na miesiąc),
  • zaparcia,
  • brak dostatecznej ilości mleka kobiecego,
  • zainteresowanie posiłkami spożywanymi przez dorosłych. 

Jeśli niemowlę osiągnęło określony wiek i przejawia wiele z wymienionych wyżej zachowań, warto rozpocząć rozszerzanie jego diety za pomocą warzyw. Warzywa wprowadzamy najpierw pojedynczo, następnie w połączeniu dwu lub kilku smakowym. Następnie do jadłospisu powinny trafić owoce, kaszki glutenowe i bezglutenowe, a także potrawy z dodatkiem mięsa i ryb. Niezwykle ważna jest ich forma podania – pierwsze dania to gładkie przeciery, dopiero później w potrawach mogą pojawiać się małe kawałeczki warzyw czy owoców. Ponieważ proces rozszerzania diety dziecka ma ogromny wpływ na jego dorosłe nawyki żywieniowe, warto pamiętać, aby do posiłków nie dodawać soli ani cukru, lecz pozwolić maluchowi odkrywać ich prawdziwy, nieprzetworzony smak. Najlepszą jakość podawanych niemowlęciu potraw zagwarantuje również pochodzenie zawartych w słoiczkach składników, dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest sięganie po produkty oznaczone znakiem BIO, takie jak dania gotowe marki HiPP

Karmienie niemowlęcia to jedno z najważniejszych zadań rodziców, mające niebagatelny wpływ na rozwój oraz zdrowie dziecka. Jeśli jako mama nie możesz karmić piersią lub decydujesz się rozpocząć waszą przygodę z rozszerzaniem diety, wybieraj wyłącznie te produkty, których składniki pochodzą z ekologicznych, wolnych od związków chemicznych plantacji, opatrzonych odpowiednimi certyfikatami jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here