Odstawienie dziecka od piersi może powodować wiele problemów. O czym warto wtedy pamiętać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Karmienie piersią jest wspierane przez specjalistów. Zaleca się, aby noworodek był karmiony wyłącznie piersią przez przynajmniej pół roku, ale mleko matki może być uzupełnieniem diety malucha nawet do 2. roku życia. Nie ma zatem jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, jak długo należy karmić dziecko piersią.

Gdy mama w końcu podejmuje decyzję o odstawieniu dziecka od piersi, często pojawia się pytanie – jak to zrobić? Warto pamiętać wtedy o paru kluczowych poradach!

Bądź stanowcza w podjętej decyzji!

Aby odstawienie od pierwsi było rzeczywiście skuteczne, mama powinna pamiętać o tym, aby trzymać się konsekwentnie w swojej decyzji. W przeciwnym przypadku starania po prostu się nie udadzą i dziecko nie będzie skutecznie mogło przejść na karmienie butelką.

Zachęcaj dziecko do spożywania różnych pokarmów

Bardzo pomocne w odstawianiu dziecka będzie karmienie go różnymi rodzajami pokarmów. Maluch może wtedy poznać nowe dla niego smaki, a przy tym nauczyć się odpowiednio gryźć i przeżuwać pokarm.

Takie nowe pokarmy możemy podawać dziecku na różne sposoby, na przykład z użyciem specjalnych smoczków z siateczką, w kubkach niekapkach czy też na łyżeczce. Oczywiście, można także stosować butelki do karmienia, na przykład marki Lansinoh.

Pamiętaj o odpowiednim rytmie dnia

Dziecko będzie można łatwiej odstawić od piersi wtedy, gdy będziemy postępowali według ustalonego wcześniej rytmu dnia. Specjaliści podkreślają, że nie powinniśmy odstawiać dziecka od piersi przed drzemką czy snem – lepiej rozpocząć to w ciągu dnia.

Ważne jest odpowiednie podawanie dziecku innych posiłków, na przykład mleka – można odciągnąć je z użyciem laktatorów Lansinoh, a potem przechować w butelce lub specjalnych woreczkach. To doskonały wybór także dla tych mam, które chciałyby powrócić do pracy i nie będą miały możliwości karmienia dziecka piersią.

Odstawienie malucha od piersi nie musi być wcale bardzo trudne, gdy będziemy pamiętali o odpowiednich zasadach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here