Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Każda z nas, niezależnie od tego, czy jest już matką, czy nie, umie z pewnością wymienić choćby kilka objawów, które mogą świadczyć o tym, że dana kobieta spodziewa się dziecka. Omdlenia, mdłości, nadwrażliwość na pewne smaki i zapachy – to symptomy tak oczywiste, że nie są w stanie zaskoczyć już chyba nikogo. Tymczasem ciąża nie zawsze musi objawiać się u każdej kobiety w sposób tak oczywisty, wręcz „stereotypowy”. Nierzadko objawy, jakie odczuwamy, nie skłaniają nas nawet do refleksji nad tym, czy aby nie znajdujemy się w stanie błogosławionym…

„Podział” pierwszych objawów

Może to brzmieć dość zabawnie, ale pierwsze symptomy ciąży można podzielić na dwie najważniejsze grupy: symptomów dość uciążliwych i tych mniej „gwałtownych”, przez co mniej dających do myślenia:

Du grupy objawów, których zlekceważyć raczej się nie da należą:

  • omdlenia, zawroty głowy
  • wymioty
  • mdłości
  • nagle zaczynają nas drażnić często lubiane przez nas smaki i zapachy, smak wielu potraw ulega zmianie

Do grupy objawów często niekojarzonych jednoznacznie z ciążą należą:

  • podwyższona temperatura
  • zmienność nastrojów, płaczliwość
  • brak miesiączki
  • bóle brzucha i piersi
  • uczucie zmęczenia i senności

Jak łatwo można wywnioskować, objawy należące do drugiej kategorii, mogą być często objawami ciąży, ale wcale być nimi nie muszą. Zatrzymanie się miesiączki, wahania nastrojów itp. mogą równie dobrze świadczyć o tym, że układ hormonalny danej kobiety nie funkcjonuje prawidłowo. Zachwiane poziomy pewnych hormonów, np. estrogenu i progesteronu mogą dawać podobne objawy jak ciąża.

Również obecność symptomów takich jak wymioty czy mdłości, również nie musi utwierdzić nas w przekonaniu, że oczekujemy dziecka. Możliwe, że są to objawy zwykłego zatrucia pokarmowego.

Jak w takiej sytuacji uzyskać stuprocentową pewność, czy jesteśmy w ciąży, czy nie?

Najprostszym sposobem, jest oczywiście wizyta w pierwszej lepszej aptece i zakup testu ciążowego. Po wykonaniu testu zgodnie z instrukcją, już po kilku minutach otrzymujemy interesującą nas informację – potwierdzającą lub zaprzeczającą ciąży. Niemniej jednak należy pamiętać, że wiarygodność testów ciążowych nie jest stuprocentowa. Metodą pewniejszą jest w tej sytuacji badanie krwi i oznaczenie poziomu białka ciążowego. Jego podwyższony poziom to znak, że jesteśmy w ciąży. Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji będzie jednak zawsze lekarz ginekolog, który przy pomocy odpowiedniej aparatury zawsze orzeknie jednoznacznie, czy kobieta spodziewa się dziecka, czy może objawy, jakie jej ostatnio towarzyszą nie są jednak symptomem np. problemów hormonalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here