Teatrzyk dla dzieci nie musi jedynie oznaczać okazjonalnych przedstawień na Mikołaja. Maluszki mogą znacznie częściej obcować ze sztuką teatralną i czerpać z tego powodu liczne korzyści. W wielu miastach działają teatry dla dzieci. Warszawa jest jednym z nich. Tam prowadzony jest TMW – Teatr Małego Widza (https://www.teatrmalegowidza.pl/). Podajemy 5 najważniejszych powodów, dlaczego warto zabrać dziecko na spektakl do teatru.

  • Wprowadzenie do świata sztuki

Kultura jest pojęciem obszernym, podobnie jak sztuka, a teatr stanowi tylko jedną z ich odmian. Pozwala on wprowadzać dzieci do szerokiego świata sztuki. Czerpie z wielu dyscyplin twórczych, jak aktorstwo, muzyka, scenografia czy kostiumografia. Każdy spektakl w teatrze może być dla dziecka wizualną i słuchową przygodą.

  • Praktyczne przeżywanie literatury

W teatrze dla dzieci najmłodsi znajdują się w ekspozycji na słowo mówione. Ćwiczą zatem umiejętności językowe w formie ustnej. To najpierwotniejsza z dostępnych form kontaktu z literaturą, jaką zna ludzkość. Młodsze dzieci z czasem dzięki obcowaniu z teatrem mogą łatwiej uczyć się mówić, a w dłuższej perspektywie czasu także czytać i pisać.

  • Nauka koncentracji

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko ma ograniczone możliwości skupienia uwagi. Teatr jednak sprawia, że maluszki uczą się koncentracji, zwłaszcza jeśli jest to teatr dla dzieci. Warszawa jest jednym z miast, w jakich znajduje się taki właśnie teatr. Rodzice i ich dzieci mające powyżej 12 miesięcy mogą przychodzić na spektakle dostosowane do wieku widza i kształtować u swoich pociech zdolność skupienia uwagi. Często spektakle te są interaktywne, dzięki czemu maluchy mogą się w nie zaangażować.

  • Rozwijanie kreatywnego myślenia

Z natury dzieci mają bujną wyobraźnię i nie brakuje im pokładów kreatywności, które jednak zanikają z wiekiem. Teatr może to zmienić i wzmocnić kreatywne myślenie.

  • Oswajanie problemów

Teatr jest formą ekspresyjnego wyrazu. Wydaje się, że humorystyczne teatrzyki dla dzieci niczego nie uczą, a jedynie mają być rozrywką. Wcale tak nie jest, ponieważ w rzeczywistości teatr dla dzieci pozwala nawiązać do poważnych tematów i problemów codzienności.

Poprzez uczestnictwo w sztuce teatralnej dzieci stają się wrażliwsze, bardziej empatyczne, ale i kreatywne. Warto zapewnić im kontakt z taką sztuką.

https://www.teatrmalegowidza.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here