Czytanie niesie ze sobą liczne korzyści. Wzbogaca słownictwo dziecka, poszerza wiedzę o świecie, ćwiczy pamięć, jak i pobudza wyobraźnię. Nauka czytania jest dla niego jednak sporym wyzwaniem. W jaki sposób zachęcić swoją pociechę do książek?

Od kiedy zacząć czytanie dzieciom?

Książki warto czytać już niemowlakom. W tym celu przydadzą się krótkie rymowanki. Pierwsze książeczki do czytania powinny być proste i krótkie. Mogą one uczyć np. o kształtach, nazwach kolorów, nazwach zwierząt, czy codziennych czynnościach (np. Akademia mądrego dziecka Niesamowity spacer Deszcz) itp. Mogą to być oczywiście też historyjki o bohaterach. Ciekawą propozycją dla nieco starszych dzieci jest seria Czytaj z Albikiem, w której maluchy mogą korzystać z interaktywnego pióra. Wspólne czytanie książek pomaga dziecku w zasypianiu i uspokaja go. Czytanie jest relaksującą czynnością także dla samych rodziców. Według pedagogów warto czytać swojej pociesze przynajmniej przez 20 minut dziennie. 

Jak nauczyć dziecko czytać?

Dzieci uczą się czytać w wieku 6-7 lat w szkole podstawowej. Oczywiście, nauka czytania może być rozpoczęta już wcześniej. Najczęściej rodzice korzystają w tym celu z metody literowej. Najpierw maluch uczy się alfabetu, następnie rozpoczyna się analizę oraz syntezę głoskową, czyli dzielenie na głoski i łączenie głosek w słowa. Potem następuje nauka czytania przez literowanie (głoskowanie).

Jak zachęcić malucha do czytania książek?

Najważniejsze jest to, aby dziecka do niczego nie zmuszać. Aby chętnie zaczęło ono czytać książki, przede wszystkim wybrana literatura musi mu odpowiadać. Książka powinna być dobrana do jego zainteresować, jak i wieku. W celu wybrania odpowiedniej bajki można wybrać się ze swoją pociechą do księgarni, biblioteki, tudzież zakupić wybrany produkt w internetowym sklepie Elemele. Dobrze, jeśli dziecko samo wybierze atrakcyjną dla niego opowieść.

Istotną kwestią jest też to, aby rodzice dawali dobry przykład swojemu potomstwu. Młodsze dzieci uwielbiają ich naśladować z tego względu dobrze, jeśli oni także czytają. Rodzinne czytanie może stać się codziennym, wieczornym rytuałem. Ważna jest też cierpliwość. Może zdarzyć się, że kilka książek nie przypadnie dziecku do gustu. Nie należy się jednak tym zniechęcać, a trzeba próbować dalej, przedstawiając mu kolejne propozycje.

Nie bez znaczenia są też odpowiednie warunki do czytania. Trzeba pamiętać, o dobrym oświetleniu w pokoju, wyłączeniu zbędnych sprzętów elektronicznych, które mogłyby rozpraszać dziecko. Czytanie powinno przebiegać w komfortowych warunkach. Jeśli maluch chce czytać w podróży, pociągu, samochodzie, w ogródku czy w innych miejscach, to także nie powinno się mu tego zabraniać.

Dlaczego warto czytać książki dziecku?

Czytanie książek niesie ze sobą liczne korzyści, a przede wszystkim:

 • rozwija wrażliwość emocjonalną,
 • wzbogaca słownictwo i rozwija język,
 • pobudza wyobraźnię oraz kreatywność,
 • uczy i pomaga wyrobić zdanie na wiele tematów,
 • dodaje pewności siebie i wspiera budowanie poczucia własnej wartości,
 • pomaga w integrowaniu się z rówieśnikami,
 • skłania do refleksji,
 • pomaga w uspokojeniu się, odprężeniu i zrelaksowaniu,
 • dostarcza cennej wiedzy z wielu dziedzin życia,
 • dostarcza rozrywki,
 • pomaga rozwijać zainteresowania.

Jak widać, czytanie książek jest dla dzieci niezwykle ważnym elementem ich życia. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here