Twoje dziecko nigdzie nie rusza się bez swojej ulubionej maskotki? Tuli ją, pożycza innym maluchom i zasypia, trzymając ją przy buzi? To urocze, ale musisz wiedzieć, że również bardzo niebezpieczne. Brud i bakterie gromadzące się na futerku pluszaka, mogą narazić Twojego brzdąca na wiele chorób, dlatego ich regularne czyszczenie to konieczność! Jak dbać o dziecięce zabawki? Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.

Maskotki

Miękkie przytulanki to dla wielu maluchów nieodłączni towarzysze spacerów, zabawy czy snu. Dzieci zabierają je ze sobą wszędzie i często odkładają w przypadkowych miejscach – w piaskownicy, na ławkach czy po prostu na ziemi. W ten sposób materiałowe zabawki szybko gromadzą na sobie kurz, brud i bakterie, które później przynoszone są do domu. To bardzo niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci, które biorą pluszaki do buzi – również te, które przed chwilą leżały na chodniku.

Jak czyścić pluszaki?

Maskotki powinno się czyścić z roztoczy, resztek jedzenia czy śliny mniej więcej raz w miesiącu. Oto kilka skutecznych metod, które pomagają pozbyć się, szkodliwych dla maluchów, bakterii.

Pranie w pralce

Każda maskotka na metce powinna mieć dokładne wskazówki dotyczące tego, jak ją czyścić. Jeśli zabawka nie posiada w sobie grających elementów czy delikatnych ozdób, spokojnie możesz prać je w pralce. Ustaw urządzenie na program z niską temperaturą oraz wolnymi obrotami wirowania, wtedy wypełnienie pluszaka nie zbije się i misiek nie straci swojego kształtu. Unikaj jednak stosowania płynu zmiękczającego, ponieważ sprawia on, że futerko robi się szorstkie. Gdy maskotka będzie już zupełnie sucha, wyczesz ją, by była miękka i puszysta.

Pranie ręczne

Jeśli pluszak nie nadaje się do czyszczenia w pralce, spróbuj go umyć ręcznie za pomocą gąbki i wody z płatkami mydlanymi lub płynem do prania. Co prawda nie usuniesz w ten sposób roztoczy z wnętrza zabawki, ale przynajmniej pozbędziesz się powierzchownego brudu i kurzu. Dla lepszego efektu możesz co jakiś czas wymieniać wypełnienie maskotki na nowe.

Czyszczenie na sucho

Masz w kuchni sodę oczyszczoną lub mąkę ziemniaczaną? Możesz ich użyć do odświeżenia ulubionego pluszaka swojego dziecka. Wsyp niewielką ilość proszku do reklamówki, włóż do niej zabawkę i szczelnie zawiąż, pozostawiając trochę wolnej przestrzeni. Mocno potrząśnij torbą tak, by proszek pokrył całą maskotkę (w razie potrzeby, wetrzyj go dłonią). Po godzinie wytrzep dokładnie pluszaka, a resztki sody czy mąki usuń za pomocą odkurzacza. W ten sposób pozbędziesz się nie tylko bakterii, ale także brzydkich zapachów.

Noc w zamrażarce

Równie skutecznym sposobem na dezynfekcję maskotki jest włożenie jej na kilka godzin do zamrażarki (w foliowej torbie). Niska temperatura skutecznie zabija roztocza i drobnoustroje, co jest szczególnie istotne trakcie choroby lub w przypadku dzieci z problemami alergicznymi.

Gumowe zabawki do kąpieli

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że gumowe zwierzaki czy statki towarzyszące dzieciom podczas długich kąpieli w wannie to siedlisko zarazków, grzybów i pleśni, które mogą wywołać u malucha wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wilgoć i ciepło stwarzają idealne środowisko do namnażania się groźnych odmian bakterii, dlatego zabawki do wody należy często dezynfekować, a najlepiej wymieniać na nowe.

Jak sobie z tym radzić?

Najprostszym sposobem uświadomienia sobie, co znajduje się we wnętrzu, kochanych przez dzieci „pływaczków”, jest obejrzenie ich pod światło lub przecięcie jednej z zabawek na pół. To, co można w nich zobaczyć, bywa tak szokujące, że niektórzy rodzice na dobre rezygnują z umilania dzieciom kąpieli pływającą, gumową kaczuszką. Są jednak sposoby, by skutecznie radzić sobie z higieną kąpielowych zabawek.

Dokładne płukanie po każdej kąpieli

Aby zapobiec rozwojowi bakterii w zabawkach z gumy, musisz po każdej kąpieli dokładnie wypłukać z nich wodę i płyn, a potem położyć je w ciepłym miejscu, żeby wyschły. W sklepach dostępne są również specjalne siateczkowe torby do przechowywania „pływaczków”.

Czyszczenie ręczne

Co jakiś czas maczaj zabawki w misce z ciepłą wodą i octem. Możesz też dodać kilka kropel olejku herbacianego, który działa antybakteryjnie i neutralizuje nieprzyjemny zapach octu. Taka mikstura pozwoli Ci skutecznie pozbyć się brudu i grzybów z wnętrza gumowych zabawek.

Pranie w pralce

Zabawki do kąpieli możesz też wrzucić do pralki. Wypełnij je roztworem wody z octem, a do pojemnika na proszek wsyp dwie torebki sody oczyszczonej. Ustaw krótki program prania w niskiej temperaturze i na wolnych obrotach. W ten sposób nie tylko wyczyścisz dziecięcych przyjaciół, ale także pralkę.

Klocki i zabawki z plastiku

Plastikowe zabawki, gryzaki czy klocki to elementy dziecięcego ekwipunku, które najłatwiej wyczyścić. Zazwyczaj wystarczy do tego jedynie wilgotna ściereczka, która zbierze nagromadzony kurz. Od czasu do czasu dobrze jest jednak przeprowadzić gruntowne czyszczenie i dezynfekcję wszystkich dziecięcych drobiazgów.

Czyszczenie ręczne

Mocno zabrudzone zabawki włóż do miski z wodą i delikatnym płynem do mycia, a po chwili umyj je za pomocą gąbki lub szczoteczki. Dla lepszego efektu możesz dodać do miski pół szklanki octu, który doskonale zabija wszelkie bakterie. Gdy zabawki będą już czyste, dokładnie wypłucz je w dużej ilości czystej wody i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Pamiętaj, że małe dzieci wszystko wkładają do buzi, dlatego bardzo ważne jest, by nie czyścić rzeczy, którymi się bawią, silnymi detergentami z dodatkiem chloru.

Użyj zmywarki

Plastikowe zabawki możesz też śmiało włożyć do domowej zmywarki, pod warunkiem, że nie mają one w sobie żadnych elektrycznych elementów. Nastaw na delikatny program myjący w niskiej temperaturze. Pamiętaj tylko, by zamiast specjalnych tabletek do czyszczenia użyć niewielkiej ilości płynu do naczyń. Ta metoda skutecznie czyści wszystkie zakamarki zabawek i jest dużo szybsza od ręcznego szorowania.

Zabawki drewniane

Zabawki z drewna nie są miejscem szczególnie sprzyjającym rozwojowi bakterii, dlatego ich czyszczenie jest znacznie prostsze. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć ich powierzchnię miękką szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem. Nie wkładaj drewnianych elementów do wody, ponieważ pod jej wpływem zabawki mogą pękać lub się deformować. Po umyciu przetrzyj je suchą ściereczką i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Szukasz nowych zabawek dla swojej pociechy? Na sklep-tolek.pl znajdziesz między innymi duży wybór gier edukacyjnych, puzzli, klocków, przytulanek i „pływaczków”.  Spraw swojemu dziecku radość!

Źródło zdjęć: pixabay.com, shutterstock.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here