W sklepach widnieje duża ilość rozmaitych produktów przeznaczonych dla niemowląt już od pierwszych chwil życia. Zakup zestawu kosmetyków to prawdziwe wyzwanie dla rodziców, szczególnie gdy jeszcze nie poznaliśmy dobrze skóry naszego maleństwa. Naskórek niemowlęcia wymaga wyjątkowej uwagi podczas wyboru produktów do pielęgnacji ciała. Jakie zatem preparaty warto kupić, aby uniknąć niepotrzebnych podrażnień?

Jak dbać o skórę dziecka?

Skóra niemowlęcia jest nie tylko cienka oraz wrażliwa, ale przede wszystkim niedojrzała. Potrzebuje czasu, aby móc przyzwyczaić się do warunków, które panują poza łonem matki. Dlatego należy w tym okresie zwrócić uwagę na środki myjące oraz piorące, których używamy z myślą o maluszku.

Skład kosmetyków do pielęgnacji ciała niemowlęcia powinien być naturalny, pozbawiony sztucznych i drażniących składników. Przez pierwsze tygodnie życia należy obserwować skórę i szybko reagować w razie występowania niepokojących zmian. Naskórek dziecka podczas podrażnień jest zazwyczaj suchy, szorstki i zaczerwieniony. Może dochodzić także do odparzeń w okolicach pieluszkowych. Wybór kosmetyków powinien być zatem świadomy, a rodzice pod tym względem muszą być przygotowani na każdą ewentualność. Skórę należy oczyszczać delikatnie, bez tarcia oraz szorowania, co mogłoby doprowadzić do dodatkowych podrażnień. Gdy zauważyliśmy, że naskórek jest szorstki, nie obędzie się bez odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia ciała. Postaw zatem na naturalne produkty, najlepiej dermokosmetyki, które zostały stworzone z myślą o potrzebach najmłodszych. Nie przynoszą one żadnych zmian o podłożu alergicznym. Oszczędzasz maluszku niepotrzebnych dolegliwości.

Jakie kosmetyki dla niemowlęcia powinien mieć każdy rodzic?

Niemowlę nie potrzebuje dużej ilości produktów do pielęgnacji. Wystarczy jedynie kilka preparatów o działaniu oczyszczającym. Mowa o kosmetykach do ciała, skóry głowy, twarzy, czy okolic pieluszkowych. Istotną rolę odgrywają produkty myjące do kąpieli. Powinny one zapewnić ochronę warstwy lipidowej, a więc natłuścić i nawilżyć każdą część ciała. Zapobiegają powstaniu suchych zmian i podrażnień, np. podczas zmiany pieluszki, czy w trakcie mycia. Gdy na skórze pojawiają się zaczerwienienia, należy od razu działać. Podczas kąpieli możemy myć maluszka ciepłą wodą z dodatkiem naparu z rumianku, czy nagietka, które mają świetnie działanie łagodzące. Zaopatrzmy się w produkty przeciw odparzeniom. Skóra dziecka wymaga także ochrony przed promieniami UV, szczególnie podczas zbliżającego się lata. Dużym ułatwieniem dla rodziców mogą być chusteczki dla niemowląt. Oczyszczają skórę twarzy, ciała i okolic pieluszki. Takie produkty można stosować już od pierwszych dni życia. Skutecznie usuwają zanieczyszczenia, łagodzą zaczerwienione miejsca, a także pozostawiają cerę czystą i miękką.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here