Jazda na rowerze to świetna sprawa, która nie tylko pozwala zaszczepić w dziecku zamiłowanie do sportu, ale też ułatwia maluchowi rozwijanie wielu ważnych umiejętności. Dlatego też pierwszy kontakt dziecka z dwukołowymi pojazdami powinien być jak najbardziej pozytywny i wiązać się wyłącznie z różowymi doświadczeniami. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie bicyklowej przygody jest rowerek biegowy. Dlaczego? O tym przeczytacie poniżej!

Kiedy pierwszy rower dla dziecka?

Wiele doniesień wskazuje, że przeciętne dziecko gotowe jest do rozpoczęcia jazdy na rowerku biegowym już w wieku 18 miesięcy. Jest to wiek, w którym każdy dzień może wiązać się z rozwojem nowych umiejętności, i w którym różnice pomiędzy maluchami mogą być wyjątkowo dobrze widoczne. Jednocześnie należy mieć świadomość, że niektóre dzieci poradzą sobie z rowerkiem przed osiągnięciem tej umownej granicy wieku, natomiast inne będą potrzebowały nieco więcej czasu.

Ostateczna decyzja o zapoznaniu pociechy z dwoma kółkami powinna należeć do rodziców – to oni są w stanie najlepiej ocenić gotowość dziecka do spróbowania nowej aktywności.

Gabaryty rowerków biegowych

Fantastycznym aspektem rowerków biegowych jest to, że są one niewielkich rozmiarów, a w dodatku charakteryzują się niską masą. Dzięki temu stanowią one doskonałą alternatywę dla znacznie cięższych, tradycyjnych dwukołowców, które przeznaczone są raczej dla starszych i silniejszych dzieci. Na rynku można nawet spotkać produkty o masie bliskiej 2 kilogramom, które bez wątpienia będą bezpieczniejsze niż 6- czy 8-kilogramowe konstrukcje.

Nie można zapominać, że same rozmiary rowerków są projektowane specjalnie dla potrzeb najmłodszych. Dobór odpowiedniego sprzętu pozytywnie wpłynie nie tylko na komfort korzystania z pojazdu, ale też na uczucie pewności siebie za kierownicą. To z kolei przełoży się na szybsze postępy w nauce jazdy.

Bezpieczeństwo na rowerku biegowym

Rowerki biegowe dla dzieci już z racji swojej niższej masy są bezpieczniejszym wyborem niż pojazdy wyposażone w mechanizm korbowy. Do tego dodatkowo dochodzi kilka innych kwestii, które pozytywnie odbijają się na bezpieczeństwie jazdy. Można wśród nich wymienić:

  • brak możliwości rozwijania dużych prędkości;
  • łatwość podparcia nogą w razie utraty równowagi;
  • nisko osadzony środek ciężkości, a co za tym idzie – większa stabilność;
  • wyeliminowanie elementów, które mogłyby być powodem kontuzji lub uszkodzenia ciała (np. łańcuch czy ostre zębatki).

Pojazdy niektórych producentów mogą być ponadto wyposażone w dodatkowe kółka, blokadę skrętu kierownicy czy hamulec, które dopełniają obraz bezpiecznych zabawek dla dziecka.

Podsumowanie

Najważniejszą kwestią podczas wyboru pierwszego roweru dla dziecka jest bezpieczeństwo, które zawsze powinno być traktowane priorytetowo. Ryzyko nieszczęśliwego wypadku można minimalizować, decydując się na rowerek biegowy, dzięki któremu możliwe stanie się rozwijanie koordynacji ruchowej czy równowagi w sposób zupełnie bezpieczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here