Żywienie dziecka po drugim roku życia

2019-07-25 Katarzyna
Żywienie dziecka po drugim roku życia

Potrzeby żywieniowe dziecka po ukończeniu drugiego roku życia różnią się znacznie od potrzeb dziecka rocznego. Dieta dziecka, które szybko rośnie, intensywnie się rozwija, odkrywa świat, powinna zaspokajać wszystkie potrzeby organizmu oraz zapotrzebowanie na energię w okresie intensywnego rozwoju

Dieta dwulatka powinna obfitować w niezbędne do rozwoju witaminy, składniki mineralne, w białka, także w tłuszcze. Powinna być bogata w warzywa i owoce. Zawierają one bardzo duże ilości witamin i minerałów. Aby nie tracić ich cennych właściwości, warzywa najlepiej podawać surowe lub gotowane na parze. Owoce warto potraktować jako zdrowy deser dla maluszka.

Mleko i jego przetwory

Zachęcajmy dziecko do picia mleka i spożywania jego przetworów. To cenne źródło wapnia i białka – budulca dla mocnych kości. Nie należy wybierać mleka odtłuszczonego i produktów mlecznych w wersji light. Do wchłaniania białka niezbędny jest tłuszcz. Warto podawać dziecku mleko modyfikowane bebiko. Zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla dziecka w tym wieku.

Mięso, ryby i produkty zbożowe

W diecie dwulatka nie może zabraknąć mięsa i ryb. To cenne źródła tłuszczy i kwasów tłuszczowych Omega-3. Nie mniej ważne są produkty zbożowe – pełnoziarniste pieczywo, kasze, makaron, płatki zbożowe. Zawierają węglowodany, witaminy z grupy B, żelazo.

O czym należy pamiętać karmiąc dziecko?

Dieta dziecka dwuletniego powinna być lekkostrawna, potrawy podawane dziecku należy gotować, piec, dusić, a nie smażyć. Należy unikać nadmiaru soli, cukru praz przypraw w kostkach rosołowych.

Pamiętajmy, by nie zmuszać dziecka do jedzenia potraw, których nie lubi oraz do zjadania zbyt dużych porcji. Nie wolno karać dziecka za to, że nie zjadło, nie należy też stosować nagród i przekupstw np. „jeśli zjesz wszystko, dostaniesz czekoladkę”.

Dziecko powinno spożywać 5-6 mniejszych posiłków, a nie trzy większe. Posiłki najlepiej podawać dziecku o stałych porach, między posiłkami należy zachować przerwy, nie powinno się też podawać przekąsek takich, jak słodycze. Słodkie przekąski osłabiają apetyt dziecka.

Błędem często popełnianym przez rodziców jest karmienie swej pociechy poza stołem i bieganie za dzieckiem z łyżką po całym domu. Dwulatek powinien już uczyć się prawidłowych nawyków podczas jedzenia. Uczmy dziecko jeść samodzielnie. Nie przejmujmy się, jeśli nabrudzi.

 

Dodaj komentarz