Skóra dzieci jest dużo delikatniejsza niż u osób dorosłych. Pranie dziecięcych ubranek bywa więc trudniejsze niż się to wydaje.
Stosowanie mocno zapachowych płynów do płukania i zwykłych proszków często powoduje u maluchów różnego rodzaju podrażnienia i wysypki. W tej kwestii duże znaczenie ma także temperatura prania. Zbyt niska nie zabije bakterii i zarazków, z drugiej strony sporo ubranek nie nadaje się do kontaktu z większą temperaturą niż 40 st. C.
Warto zwracać uwagę na zalecenia producentów. Większość z nich produkuje ubranka, które pod wpływem wysokiej temperatury ulegają zniszczeniu bądź utracie kolorów. Dziecięce ciuszki powinno się natomiast prać w temperaturze jak najwyższej, by pozbywać się w ten sposób wszelkich drobnoustrojów. Najlepiej – zanim narodzi się dziecko – podczas kompletowania ciuchowej wyprawki zwracać uwagę na metki i wybierać takie ubranka, które bez obawy o utratę kolorów i kształtu można prać w wysokich temperaturach.
Rzeczy dziecka najlepiej prać oddzielnie, a nie razem z praniem pozostałych domowników. Ma to na celu zachowanie odpowiedniej higieny niezbędnej dla maluszka, którego organizm szybko łapie wszelkiego rodzaju bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, powodując często przy tym różne schorzenia. Wybierać należy proszki hipoalergiczne, które stworzone są zazwyczaj z całkowicie naturalnych składników, a przede wszystkim nie zawierają w swoim składzie substancji drażniących i uczulających. Bogata oferta hipoalergicznych środków do prania dostępna jest na stronie https://sklep.jelp.pl/.
Dziecięce ubranka należy prać w temperaturze między 60 a 90 st. C. Pranie w niższych temperaturach sprawia, że ciuszki zachowują swój bardzo dobry wygląd, ale są także mniej odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka i jego podatności na choroby.
Temperatura poniżej 60 st. C nie rozprawi się tak dobrze zarówno z usuwaniem plam i zabrudzeń, jak i zwalczaniem bakterii, czy grzybów. Zaleca się, aby części ubranek, które mają najbliższy kontakt z delikatną skórką dziecka, była prana w wyższych temperaturach.
Mocz – w przypadku plam świeżych, wystarczy je normalnie wyprać. Zaschniętą wersję najpierw należy zamoczyć w roztworze wody z octem w równych proporcjach, po czym wyprać w pralce.
Mleko – w celu usunięcia plam z mleka najlepiej jest zastosować białą, zwilżoną szmatkę i pocierać zabrudzenia tak długo, aż znikną.
Owoce – na świeże plamy najodpowiedniejsza jest ciepła woda. W przypadku zaschniętych trzeba je najpierw zwilżyć płynem do naczyń i zostawić tak na pół godziny, a potem normalnie wyprać.
Kremy ochronne – zazwyczaj nie stanowią większego problemu i spierają się po zastosowaniu temperatury minimum 60 st. C.
Dziecko u dentysty – 7 sposobów na wizytę u stomatologa
Jak przygotować się do pierwszej dłuższej podróży z dzieckiem?