Bardzo duża grupa dzieci potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Potrzebuje osoby postronnej, obcej, której będzie mogła się wygadać, z którą będzie mogła w swobodny, niezobowiązujący sposób porozmawiać. Wiele dzieci nie potrafi mówić rodzicom, rodzinie o swoich problemach. Powody tego stanu rzeczy mogą być rozmaite. Jeżeli rodzić zauważa, że coś niedobrego, niepokojącego dzieje się z jego dzieckiem, powinien od razu zareagować. Dziecko bardzo często wysyła sygnały, które są wołaniem o pomoc. Nie chcą jednak rozmawiać o swoich problemach z najbliższymi. Czasem warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, doświadczonej osoby. Taką osobą jest psycholog dziecięcy.
Jest to osoba kompetentna, która na co dzień ma do czynienia, z różnego rodzaju problemami, które dotyczą najmłodszych. Jest to osoba postronna, która próbuje za pomocą różnego rodzaju metod nakłonić dziecko do rozmowy, do otworzenia się, do mówienia o swoich problemach. Jest to osoba, która zna różnego rodzaju techniki psychologiczne, które pomagają nawiązać z dzieckiem dobrą relację. Buduje z dzieckiem więź emocjonalną, dzięki czemu dziecko może jej bezgranicznie zaufać i rozpocząć współpracę. Czasem bywa to bardzo długa i monotonna praca, która z czasem zaczyna dawać oczekiwane efekty. Jest to osoba, która charakteryzuje się bardzo dobrym kontaktem z dziećmi w różnym przedziale wiekowym, z różnymi problemami. Jest to osoba bezstronna, która słucha, potrafi bardzo dobrze słuchać.
Pierwsza wizyta dziecka u psychologa polega na poznawaniu się na wzajem. Dziecko poznaje terapeutę, z którym będzie współpracować. Terapeuta poznaje dziecko i zastanawia się jak najlepiej do niego dotrzeć. Jakie metody, jakie techniki terapeutyczne sprawdzą się w tym konkretnym przypadku najlepiej. Każdy przypadek jest inny. Każde dziecko jest inne. Każdy problem jest inny. Dlatego też psycholog do każdego dziecka podchodzi w indywidualny sposób. Psycholog dziecięcy – pierwsza wizyta dziecka u psychologa powinna być momentem poznania się, poznania swojego rozmówcy, swojego terapeuty. Powinna być to luźna, niezobowiązująca wizyta, która może przerodzić się w kolejne sesje.