Polecane książki dla dzieci i młodzieży

2019-07-01 Katarzyna
Polecane książki dla dzieci i młodzieży

Czytanie książek bardzo pozytywnie wpływa na rozwój, dlatego też eksperci w tej dziedzinie zalecają dwudziestominutowe, codzienne czytanie naszym pociechom. Jednakże wielu ludziom często czytanie książek kojarzy się z karą, a zwłaszcza młodzieży, która na zadanie domowe musi przeczytać lekturę. Mimo wszystko nie wszystkie książki muszą okazać się nudne i nieciekawe dla malucha. Oto nasze propozycje na popularne wśród małych dzieci i tych starszych opowiadania, które potrafią zaciekawić, a czytanie ich sprawia przyjemność

Książki dla dzieci do lat dziesięciu

Roczne dziecko interesuje się wszystkim, jest pochłonięte nauką chodzenia i odkrywania nowych rzeczy, czyż nie wspaniałym pomysłem będzie podsunięcie do jego rąk książki? Oto kilka z nich dedykowanych właśnie dla takiego maluszka:

  • “Księga dźwięków” – to książka idealna dla malucha. Dźwięki w niej opisane towarzyszą małemu w codziennym życiu, a jej czytanie będzie łączyło się z zabawą, co jak wiadomo, maluchy lubią najbardziej. 
  • “Kąpiel” “Spanie” – to serie dla maluchów, dzięki którym poznajemy maluchu. Książeczki te przedstawiają realne sytuacje i postacie. 
  • “Miffy” – jest to książeczka z prostymi obrazkami i o krótkim tekście do czytania. Zawiera rymy oraz wiersze, dzięki czemu z przyjemnością sięgają po nią maluchy. 
  • Książeczki do kąpieli są równie świetnym pomysłem, ponieważ możemy połączyć codzienną czynność z oglądaniem ciekawych obrazków umieszczonych na książeczce. 

Dla dwulatka:

  • “A królik słuchaj” ~ Cori Doerrfeld – książka ta uczy nazywać emocje i prawidłowo je nazywać. Główną postacią jest Taylor, który bawi się klockami, aż w pewnym momencie jego wcześniej zbudowana wieża burzy się a chłopiec nie wie co zrobić. Jednakże niebawem koło niego pojawia się wielu doradców, którzy wiedzą lepiej, czego on chce i czego potrzebuje. 
  • seria “Co się stało?” ~ Karolina i Hans Lijklema – książki z tej serii mówią o tym, że warto się czasem pobrudzić, warto być odważnym i nie przejmować się porażkami. Jej zabawna forma ułatwia nam pogodzenie się z naszymi niepowodzeniami oraz uświadamia, że może nam czasem coś się udać. 
  • “Zaśnij ze mną” ~ Bourgeau & Ramadier – jest to książka, która nauczy maluszka spać w swoim łóżku. Niesamowicie ciekawa do przeczytania przed snem, jest to książka, którą trzeba się zaopiekować i położyć spać.  

Dla trzylatka: 

  • “Zuzia idzie do przedszkola” ~ Schneider Liane – książka posiada wiele obrazków, jest mała i poręczna. Idealnie opisuje pierwsze chwile w przedszkolu, jego rzeczywistość i emocje, jakie towarzyszą maluchowi. 
  • “Zmartwienie Róży” ~ Tom Percival – Jest to opowieść o uczucia. Tytułowa bohaterka ma problem, zmartwienie, które ją przerasta. Okazuje się, że wystarczy rozmowa, aby ono zrobiło się mniejsze i odeszło. Bajka ta pokazuje, że rozmowa jest bardzo ważną częścią ludzkiego życia. 
  • “Paweł i Gaweł” ~ Jan Brzechwa – język pisania wierszy tego autora nie jest najprostszy, ale to dobrze, ponieważ w tym wieku już należy wzbogacać słownictwo malucha. Wiersze idealnie nadają się dla trzylatka, ponieważ poruszają ważne problemy. 

Dla czterolatka:

  • “Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia“ ~ Oliver Jeffers – powieść ta w spaniały sposób umie zaciekawić małego urwisa. Opowiada o tym, iż mimo dzielących różnic mieszkańców planety jej obywatele są sobie bliscy a planeta, na której żyjemy, jest wspólnym dobrem. Co więcej, książka posiada wspaniałe ilustracje, które cieszą oko. 
  • “Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt” ~ Emilia Dziubak – kotu Homerowi brakuje prawdziwej przyjaźni, dlatego postanawia wyruszyć w podróż, aby ją odnaleźć. Najpierw jednak rozmyśla nad tym, co dla niego w przyjaźni jest najważniejsze. 

Dla dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat:

  • “Ja, Jonasz i cała reszta” ~ Anti Saar, Alvar Jaakson – jest to książka o życiu nieidealnej rodziny, której każdy z członków lubi coś innego, co sprawia, że w ich domu jest bardzo wesoło. Tobiasz uczęszcza do przedszkola, a Jonasz to jego mniejszy brat, który rozumie świat po swojemu. 
  • “Dzieci z Bullerbyn” ~ Astrid Lindgren – to opowieść o grupie przyjaciół, którzy mieszkają w małej wiosce Bullerbyn, a mimo tego, że jest mała, oni nigdy się nie nudzą. Każdy dzień staje się świetną przygodą. 
  • “Afera nie z tej ziemi” ~ Anna Onichimowska, Ola Woldańska-Płocińska – opowieść o problemach, z jakimi spotykają się dzieci w kontakcie z rówieśnikami. O tym, że nawet najlepszemu przyjacielowi czasem trzeba odmówić. 

Jak wybierać książki dla dzieci 

Najważniejsze jest, aby w książce znajdowały się ilustracje, które zaciekawią malucha do czytania i do których będzie chciało się wracać. Ważne jest również, aby książka przekazywała istotne wartości i uczyła poprzez czytanie. 

Nie wszystkie bajki są odpowiednie dla dzieci

Szukając odpowiedniego opowiadania dla maluchów, często wybieramy klasyczne Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Śpiąca Królewna, ale czy one rzeczywiście są najlepsze? Na pewno przed wyborem trafnej powinniśmy zastanowić się czym tak naprawdę mały człowiek się interesuje. Niestety zwykle kupując książkę na prezent, często idziemy na łatwiznę i wybieramy zbiór wielu opowiadań, zamiast kupna jednego konkretnego opowiadania przekazującego istotne wartości. 

Książki dla młodzieży 

Wakacje, ferie i wszystkie dni wolne od szkoły to wspaniały czas na przeczytanie interesującej książki dla dzieci i młodzieży. Oto nasz miks propozycji, który przygotowaliśmy z myślą o młodzieży:

  • “Trzy kroki od siebie” ~ Mikki Daughtry, Rachael Lippincott, Tobias Laconis – główni bohaterowie Stella i Will są chorzy. Jedyną szansą na normalne życie dziewczyny są nowe płuca, chłopak zaś ma już dość leczenia w dzień swoich osiemnastych urodzin chce wyjść ze szpitala. Rozmowy tej dwójki bohaterów bardzo ich do siebie zbliżają, ale choroba nie pozwala im być blisko siebie. 
  • “Chłopak taki jak ty” ~ Ginger Scott – jest to opowieść o nastolatkach i ich problemach, z jakimi spotykają się w szkole i w życiu codziennym. Niespełniona miłość, problemy z narkotykami, zagubienie z tym borykają się bohaterowie tego bestsellera. 
  • “Stranger Things. Mroczne umysły” ~ Gwenda Bond – powieść ukazuje niebanalną i wciągającą historię matki Nastki. Dziewczyna żyjąca bardzo spokojnym życiem dowiaduje się o przeprowadzanym rządowym eksperymencie. Postanawia wyruszyć do miejsca, gdzie znajduje się laboratorium i dowiedzieć się, na czym on polega. 
  • Seria “Niezgodna” ~ Veronica Roth – główna bohaterka Tris żyje w świecie podzielonym na pięć frakcji. Każda osoba w wieku szesnastu lat musi podejść do testu, który wskaże mu, do jakiej frakcji przynależy. Raz podjętą decyzję o frakcji nie można już zmienić. Wybór nieodpowiedniej z frakcji może kosztować życie lub bezdomność. Wynik testu wykazał, że Tris nie przynależy do żadnej frakcji. Posiada cechy wszystkich, co oznacza, że jest niezgodna. 
  • “Tajemniczy ogród” ~ Burnett Frances Hodgson – główna bohaterka opowiadania, Mary po stracie rodziców mieszka ze swoim wujkiem. Jest on niezrozumiałym dla nikogo człowiekiem mieszkającym w jeszcze dziwniejszym domu, w którym raz na jakiś czas słychać czyjś płacz. Obok domu znajduje się ogród, do którego nie wolno nikomu wchodzić. Mary jednak postanawia odkryć kogo płacz słyszy i co znajduje się w tajemniczym ogrodzie. 
  • “Ponad wszystko” ~ Nicola Yoon – Maddy to nastolatka, która całe życie spędziła w domu, ponieważ cierpi ona na schodzenie, które można opisać jako uczulenie na świat. Wyjście na powietrze może wywołać u niej reakcje w organizmie, która może ją zabić. Jej życie zmienia się jednak, gdy do domu obok wprowadza się Olly, który od razu wzbudza zainteresowanie Maddy. 

Jak zachęcić młodzież do czytania książek

Przede wszystkim jako rodzice dajmy dobry przykład i pokażmy młodym ludziom, że czytanie jest przyjemnością. Wszyscy lubią technologię, jedną z nich może być e-book lub audiobook, dzięki czemu połączymy zamiłowanie do technologii z czymś pożytecznym. Możemy również zabrać się całą rodziną do kina na fascynujący film nakręcony na podstawie opowiadania, a następnie podsunąć naszym pociechom tę książkę, możliwości jest wiele.

Czytanie lektur

Młodzi ludzie nie lubią czytać lektur, ponieważ uważają to za pewien rodzaj zniewolenia. Jest to im narzucane przez system i twierdzą, że odbiera im to wolności. Lektury są często napisane niezrozumiałym językiem, co jeszcze bardziej odrzuca to pokolenie. Niemniej jednak możemy ich zachęcić do czytania poprzez samodzielny wybór niektórych lektur lub przez wymyślenie niestandardowego sposobu do przedstawienia tego, co przeczytali. 

Dlaczego dzieci powinny czytać książki

Młode pokolenie powinno czytać wiele tekstów literackich, ponieważ stymuluje to rozwój mózgu. Nawet gdy maluch nie mówi jeszcze warto czytać mu bajki, ponieważ dzięki temu on w ten sposób tzw. słownik bierny. Pomaga mu to w zrozumieniu tego, co inni mówią. Czytanie pomaga w przezwyciężaniu dysleksji oraz wyrażaniu własnych myśli. 

Fascynacja światem 

Częstym zjawiskiem jest, iż po przeczytaniu książki młody człowiek pragnie zachowywać się tak jak główny bohater, ponieważ jest nim zafascynowany. Często jest w szoku, że na świecie istnieją nieznane mu dotąd rzeczy i skłania go to do odkryć, dlatego też ważne jest, aby wybierać te opowiadania o bogatym przekazie wartości. 

Zaangażowanie społeczne

Przeprowadzone badania pokazują, iż maluchy i młodzież, którzy czytają różnego rodzaju teksty są o wiele bardziej zaangażowani kulturowo i obywatelsko. Również ich sposób mówienie jest bardziej swobodny i elokwentny. Przy rozmowie z małym człowiekiem możemy z łatwością ocenić czy rodzice czytają mu bajki i czy ma ono jakąkolwiek styczność z literaturą.  

Akcje promujące czytanie dzieciom książek 

Fajnym i skutecznym zachęceniem całej rodziny do czytania książek jest przeprowadzenie akcji z tym związanych. Często w bibliotekach czy szkołach słyszy się o wydarzeniu, w którym może brać udział cała rodzina, a głównym jego celem jest wspólne czytanie. Jest to wspaniały pomysł na to, aby pokazać młodemu człowiekowi, że czytanie nie musi być karą, a wręcz przeciwnie może być przyjemne i dostarczać wielu emocji. 

Podsumowanie

Bardzo ważne jest, abyśmy czytali naszym pociechom już od najmłodszych lat oraz zachęcali ich do czytania, ponieważ dzięki temu rozwijają się na różnych płaszczyznach. Czytanie to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu, ponieważ niesie za sobą same korzyści. Ważne, abyśmy odpowiednio wybrali książkę do naszych zainteresowań bądź też do zainteresować naszych pociech.

Dodaj komentarz