Oczami maluszka - czyli pierwsza książeczka twojego dziecka

Niedawno zostałaś mamą i zastanawiasz się jak wspierać rozwój swojego dziecka? W co się z nim bawić aby jak najlepiej kształtować jego zmysły i umiejętności? Co powiesz na książkę? Dla takiego malucha? Jasne! Trzeba ją tylko dobrze wybrać.

Książki- idealna rozrywka dla małych i dużych

Nie od dziś wiadomo, że książki bawią i edukują. Są zatem idealną zabawą już od najmłodszych lat. Czytając dziecku i opowiadając co widzisz na obrazkach, wspierasz rozwój jego mowy. Kolorowe ilustracje pomagają kształtować prawidłowe spostrzeganie. Słuchanie ciekawych historii wzbudza w dzieciach ciekawość i uruchamia wyobraźnię. Książki przyczyniają się nawet do rozwoju zdolności manualnych! Najpierw małe rączki próbują chwycić całą książkę, później niezdarnie przerzucać grube, tekturowe strony aby móc w końcu delikatnie i z wyczuciem przekładać cienkie kartki.

Dziecko przechodzi drogę od najprostszych książeczek obrazkowych, przez książki z coraz większą ilością tekstu. Książka musi być dostosowana do etapu rozwojowego malca. Wzrok oraz zdolności poznawcze niemowląt rozwijają się stopniowo więc poziom zarówno ilustracji jak i tekstu powinien wzrastać powoli.

Jak widzi dziecko?

Noworodek przychodzi na świat z dosyć słabym wzrokiem. Minie jeszcze trochę czasu zanim zdolność widzenia się w pełni ukształtuje. Noworodek widzi najlepiej obiekty w odległości ok 25 cm od twarzy. Reszta obrazu jest rozmazana. Widzi on praktycznie tylko w dwóch wymiarach, dopiero z czasem zacznie dostrzegać głębię.

Na początku dziecko nie widzi kolorów, jedynie kontrastujące ze sobą czerń i biel. W wieku ok 2 miesięcy zaczyna dodatkowo odróżniać czerwień i zieleń.

Kiedy zatem możemy zacząć pokazywać dziecku książeczki? Tak naprawdę już od urodzenia!

Jaka książeczka na początek?

W związku ze słabym jeszcze wzrokiem noworodka, pierwsza książeczka powinna składać się z dużych, kontrastowych obrazów. Mogą to być czarno białe figury geometryczne, np grube pasy lub duże koła.

Udowodniono również, że już takie maluszki są istotami społecznymi i lubią przyglądać się kształtom przypominającym twarze. Na pewno spodobają im się ilustracje z prostymi wizerunkami ludzi i zwierząt.

Jeżeli zdecydujemy się na kolorową książeczkę, to pamiętajmy żeby kolory były jaskrawe, czerwień, zieleń i żółć.

Maluchy na pewno ucieszą się z takich książeczek i z zaciekawieniem będą je oglądać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here