Edukacja muzyczna dzieci powinna bazować na prostych metodach, które zaangażują w pracę ucznia. Nauka muzyki to nie tylko słuchanie utworów- obecnie mamy zdecydowanie więcej możliwości, by wprowadzić dzieci w świat dźwięków i rytmu. Jakie metody okazują się najskuteczniejsze?

Gra na instrumentach

Dzieci w każdym wieku najlepiej przyswajają wiedzę metodami empirycznymi. Warto więc pozostawić im do dyspozycji różnego rodzaju narzędzia, na przykład intrumenty perkusyjne. Nauka gry na nich powinna odbywać się pod okiem nauczyciela. Ważne, aby co jakiś czas zmieniać instrumenty muzyczne dla dzieci, dając im jednocześnie możliwość poszerzenia wiedzy. Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie różnego rodzaju występów artystycznych, podczas których uczniowie będą grać na instrumentach wybrane melodie. Uczyni to naukę znacznie efektywniejszą.

Zabawy ruchowe z muzyką

Kolejną metodą nauczania, która przynosi oczekiwane rezultaty, są zabawy ruchowe z muzyką. W ten sposób dzieci uczą się poruszać do rytmu, zdobywają również umiejętność wyczuwania poszczególnych tonacji. Jednocześnie nauczyciel powinien obserwować postępy w zakresie ekspresji muzycznej uczniów. Zabawy ruchowe z muzyką, wbrew pozorom, nie są dedykowane wyłącznie najmłodszym. Czasami jednak w warunkach szkolnych trudno przeprowadzić efektywne zajęcia, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie ich na przykład na auli, niż w tradycyjnej sali lekcyjnej.

Emisja głosu

Zajęcia z emisji głosu często są pomijane w szkołach, tymczasem jest to duży błąd, ponieważ umiejętność prawidłowego operowania głosem przydaje się nie tylko zawodowym śpiewakom. Nauczyciel powinien skupić się na sposobach wymawiania poszczególnych głosek, jednocześnie tłumacząc, na czym polega praca przeponą lub krtanią. Co ważne, ćwiczenia z zakresu emisji głosu warto przeplatać naprzemiennie z innymi, na przykład z grą na instrumencie czy zabawami do muzyki.

Łączenie muzyki z innymi dziedzinami sztuki

Nauka muzyki będzie jeszcze efektywniejsza, jeśli połączymy ją z innymi dziedzinami sztuki, na przykład z tańcem. Można to zrobić podczas zabaw ruchowych do wybranych melodii. Muzyka może również pomagać wyzwalać emocje, na przykład poprzez malowanie dźwięków. Dużą popularnością cieszy się również aktywne słuchanie muzyki, wymagające ze strony ucznia pewnej interakcji. Może on śpiewać, grać na instrumencie bądź wdrażać różnego rodzaju opowieści ruchowe, najlepiej z elementami pantomimy, tworząc tym samym swoisty teatr. Łączenie muzyki z innymi dziedzinami sztuki wyzwala wszechstronność i uczy aktywnej pracy z dźwiękami.

W poszukiwaniu instrumentów muzycznych dla dzieci dopasowanych do ich wieku, odwiedź https://mojebambino.pl/533/Instrumenty-muzyczne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here