Jakie łóżeczko dla dziecka

Pierwsze miesiące życia naszego maluszka to głównie sen, który wpływa na odpowiedni rozwój dziecka. Właściwie dobrane łóżeczko pozwoli na spokojny i zdrowy sen, co przełoży się także na dobry nastrój dziecka. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania łóżeczka dla naszej pociechy?

Materiał wykonania i rozmiar

Na rynku mamy do dyspozycji łóżeczka wykonane z różnych materiałów – drewno, sklejka, tworzywa sztuczne. Niezależnie od tego jaki materiał wybierzemy pamiętajmy o tym, żeby łóżeczko posiadało odpowiedni atest i było bezpieczne dla maluszka. Materiał powinien być bezpieczny tak żeby dziecko nie wbiło sobie drzazgi, nie było tam małych elementów, które może połknąć, czy żeby konstrukcja była stabilna. Istotny jest również rozmiar łóżeczka, który należy dopasować do pomieszczenia, w którym mamy zamiar postawić ten mebel. Większość łóżeczek ma rozmiar 120x60cm, zdarzają się też większe modele – 140x70cm.

Regulowana wysokość materaca

Jeśli chcemy żeby łóżeczko służyło dla naszego dziecka przez dłuższy czas warto wybrać model z regulowaną wysokością materaca. Przeważnie modele posiadają regulację na 3 poziomach wysokości. Pierwszy poziom to moment zaraz po urodzeniu, gdy materac jest wysoko i wygodnie nam odkładać maluszka. Obniżamy materac na drugi poziom w momencie, gdy dziecko zaczyna siadać i kratki muszą być wyżej żeby dziecko nie wypadło. Trzeci poziom – materac na samym dole, przeznaczony jest dla większych dzieci lub może być wykorzystywane nako kojec do zabaw dla dziecka.

Dodatkowe funkcje łóżeczka

Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe udogodnienia, które mogą okazać się bardzo przydatne. Pierwsze to płozy do bujania łóżeczka. Taka opcja może okazać się bardzo przydatna podczas usypania dziecka w łóżeczku lub przy odkładaniu, jeśli dziecko zasypia na rękach.

Kolejna opcja to szuflady pod łóżeczkiem, w których można przechowywać rzeczy dziecka, zabawki czy wszystko inne co nie mieści się nam już w naszych szafach. Jeśli potrzebujemy dodatkowej przestrzeni do przechowywania model z szufladami na dole okażę się dobrą opcją.

Niektóre łóżeczka posiadają w standardzie karuzele, które okazują się bardzo interesujące nawet dla noworodków. Takie zabawki mogą być montowane na ramie łóżeczka. W takim wypadku mamy przeważnie kilka melodyjek, jakieś zabawki, które obracają się na karuzeli a nawet efekty świetlne.

Na koniec pamiętajmy o dobraniu wygodnego materaca, prześcieradełka, pościeli a w przypadku starszych dzieci ochraniaczy na szczebelki łóżeczka, tak żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, gdy stanie się bardziej ruchliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here