Jaki wózek dla dziecka wybrać?

Wybór wózka dla dziecka, to przeanalizowanie jego plusów i minusów i zdecydowanie, które aspekty są dla nas najważniejsze, a które mniej istotne. Decyzja o wyborze modelu wózka jest tym trudniejsza, gdy kupujemy go dla naszego pierwszego dziecka, nie mając porównania z dłuższym użytkowaniem żadnego modelu. Warto sprawdzić ranking wózków dziecięcych.

Główne cechy dobrego wózka

Dobry wózek ma być bezpieczny dla dziecka i wygodny w użytkowaniu.

Bardzo istotna w wózku dziecięcym jest jego stabilność. Najlepiej przetestować w sklepie kilka wózków pod tym kątem, a łatwo będzie można wychwycić różnice przechylając wózek (najlepiej obciążony) na boki czy prowadząc po nierównym podłożu. Warto sprawdzić, czy wózek jedzie po prostym torze i czy jego hamulce działają prawidłowo.

Dobra amortyzacja wózka to druga istotna sprawa. Po pierwsze dlatego, że dobrze zamortyzowany wózek weźmie na siebie wstrząsy, nie narażając na nie dziecka. Po drugie – dzieci lubią kołysanie, więc łagodne ruchy gondoli są wskazane. Warto jest przyjrzeć się gondoli – czy wyściółka jest równa, a budka duża, wentylowana i łatwo oraz cicho można ją złożyć. Spacerówka powinna mieć usztywnione oparcie z regulacją pozycji i podnóżka. Konieczne są pasy bezpieczeństwa dla dziecka siedzącego i barierka. Wózek będzie przedmiotem codziennego użytku przynajmniej przez kilka miesięcy, dlatego warto zadbać o komfort użytkowania. Dużą znaczenie ma rodzaj kółek. Kółka plastikowe są wprawdzie lekkie i mniejsze, a jeżeli będziemy często spacerować po nierównym podłożu, to lepszym rozwiązaniem będą duże, pompowane koła do wózka.

Co jest jeszcze istotne, to obsługa wózka w podróży. Najlepiej, gdy wózek można złożyć w prosty sposób, nie używając siły.

Przydatne akcesoria i udogodnienia

Do obsługi wózka dla osób o różnej wysokości bardzo dobrym udogodnieniem jest możliwość regulowania wysokości rączki w wózku. Dobrze się sprawdza rączka z opcją przestawienia na przeciwną stronę wózka.

Odpinana tapicerka to rozwiązanie na utrzymanie wózka w czystości, a zamontowany koszyk na zakupy i torba na drobiazgi dla dziecka ułatwi spacer, odciążając Mamę.

Jeśli chodzi o dodatkowe udogodnienia dla dziecka, to przydatna jest zamocowana do wózka parasolka chroniąc przez słońcem lub deszczem. Równie dobrym pomysłem jest pokrowiec na nogi dziecka jeżdżącego już w pozycji siedzącej. Dla mniejszych dzieci pożytecznym elementem jest śpiworek w komplecie z gondolką. Większe dziecko na pewno skorzysta, gdy będzie miało zamontowany uchwyt na butelkę z piciem.

2 KOMENTARZE

  1. U mnie tam najważniejszy był ciężar, rozmiar, funkcjonalność, prowadzenie i jakość. I da sięto znaleźć w jednym. Ja tam akurat mam z ABC Design salsę 4, ale wózków jest taki wybór, że trochętrzeba poczytaći pojeździć i można byćbardzo zadowolonym. Byle sięmodą nie kierować…

    • A co z amortyzacją? Te wózki takie miejskie 2w1 mają z tym czasem problem, a ten ponoć jakąś tam amortyzację ma. Jak to wygląda w rzeczywistości? Bo ja już z tym moim jestem załamana, co chwilę mi się synek budzi 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here