Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią?

2019-09-17 Katarzyna
Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią?

Wszystkie tematy dotyczące niemowląt cieszą się zainteresowaniem każdej mamy, szczególnie popularne są fora internetowe, na których kobiety dzielą się własnymi doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz kierują do siebie wzajemnie pytania na dane tematy. Często poruszany jest na nich tematem smoczków dla dzieci. Jaki więc najlepiej wybrać?

Czym kierować się przy wyborze smoczka dla dzieci?

Wszystkie tematy dotyczące niemowląt cieszą się zainteresowaniem każdej mamy, szczególnie popularne są fora internetowe, na których kobiety dzielą się własnymi doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz kierują do siebie wzajemnie pytania na dane tematy. Jedną z kwestii, która często dzieli mamy i jest początkiem wielu dyskusji są smoczki dla dzieci, ponieważ alternatywa dla ssania piersi w tej postaci ma zarówno wiele zwolenniczek, jak i przeciwniczek. Wiele kobiet uważa, że smoczki dla dzieci, które są karmione piersią mają negatywny wpływ na technikę ssania, jednak zdaniem naukowców, zastosowanie smoczka w okresie naturalnego karmienia nie spowoduje żadnych zaburzeń, pod warunkiem, że laktacja jest w pełni ustabilizowana. Dlatego podanie smoczka dzieciom nie powinno wzbudzać obaw mam, oczywiście konieczne jest przestrzeganie najważniejszych zasad, które nie przeszkodzą w prawidłowym rozwoju najmłodszych, również w zakresie naturalnego odruchu ssania.

Właściwy smoczek dla dziecka

Smoczki dla dzieci są właściwym sposobem na zaniechanie płaczu oraz w zakresie przygotowania maleństwa do snu, ssanie kojarzy się bowiem z czasem karmienia, podczas którego najczęściej dzieci ucinają sobie drzemkę. Właściwie jedynym ograniczeniem jest wiek dziecka, położne jasno i zgodnie wskazują, że smoczki dla dzieci powinny być stosowane nie wcześnie, niż przed upływem 4. tygodnia życia. Smoczki dla dzieci nie powinny zmniejszać uczucia głodu u najmłodszych pociech, dlatego konieczna jest wnikliwa obserwacja, czy smoczek nie zaspokaja w większej mierze uczucia głodu. Właściwy smoczek dla dzieci, które są karmione naturalnie powinien mieć odpowiedni kształt, którego końcówka przypomina kształtem sutek mamy, taki rodzaj smoczka dzięki swojej rozciągliwości wymusza na dziecku właściwe ułożenie języka, należy także odpowiednio dobrać rozmiar smoczka, by był on jak najlepiej dopasowany do wieku dziecka.

Najbardziej popularne rodzaje smoczków

Smoczki dla dzieci występują najczęściej w dwóch najbardziej popularnych formach, pierwsza z nich charakteryzuje się wąską gumką, która rozszerza się i zaokrągla bliżej końca. Drugi rodzaj jest przeznaczony dla dzieci karmionych naturalnie, ponieważ kształtem i układem w dziecięcej buzi do złudzenia przypomina sutek, w tarczy posiada natomiast dwa niewielkie otwory, które umożliwiają swobodną wentylację powietrza. Te cechy sprawiają, że właśnie drugi rodzaj smoczków dla dzieci jest wybierany znacznie częściej przez rodziców maluszków, ponieważ możliwe jest w tym przypadku zamienne używanie trzech gumek. Jeżeli rodzice decydują się na smoczki dla dzieci, ważna jest obserwacja pociech, ponieważ w przypadku gdy dziecko nie toleruje przedmiotu, wypluwa go, oznacza to, że albo nie chce korzystać ze smoczka, lub został on nieodpowiednio dobrany. Warto ponadto wziąć pod uwagę fakt, że w ssanie piersi zaangażowanych jest mnóstwo, bo aż 40, mięśni twarzy dziecka, o wiele mniej wykorzystuje się natomiast podczas ssania smoczka lub picia z butelki.

Dodaj komentarz