Jak przygotować się do pierwszej dłuższej podróży z dzieckiem?

2019-05-02 Katarzyna
Jak przygotować się do pierwszej dłuższej podróży z dzieckiem?

Nadchodzi taki moment, że chcemy wyjechać z dzieckiem na wakacje lub z powodu ważnej wizyty musimy odbyć z niemowlęciem długą podróż. Nie trzeba tu wpadać w panikę, wystarczy odpowiednio przygotować się na różne ewentualności, a wszystko na pewno pójdzie dobrze, choć nie zawsze zgodnie z planem. Z niemowlakiem musisz się przygotować na to, że zaplanowanie wszystkiego od A do Z jest po prostu niemożliwe. Pierwszą dłuższą podróż najlepiej odbyć pomiędzy 3 a 7 miesiącem życia dziecka. Oczywiście wcześniej musisz zaopatrzyć się w fotelik samochodowy 0-13 kg. Fotelika samochodowego nie należy rzecz jasna kupować „okazyjnie”, czyli wybierać modelu używanego, wszak dziecko musi mieć 100% zabezpieczenie w razie wypadku, a przecież nie chcesz by dopiero taka sytuacja zweryfikowała jego przydatność.

Po pierwsze: zakup fotelika samochodowego bądź sprawdzenie stanu tego już zakupionego

Przed pierwszym dłuższym wyjazdem musisz zakupić fotelik samochodowy, jeśli do tej pory nie był Ci potrzebny. Oczywiście w większości przypadków rodzice nabywają foteliki samochodowe jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat, odpowiednio dopasowując je do kanapy samochodowej i wybierając model z potrzebnymi zabezpieczeniami. Jeśli należysz do tych, którzy planują wszystko z wyprzedzeniem i masz już fotelik, to koniecznie musisz sprawdzić w jakim jest stanie, czy nie posiada jakichś uszkodzeń. Jeśli znajdziesz jakikolwiek defekt, to będziesz musiała zakupić nowy model, spośród fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy, z kategorii O-13 kg – Fotelik samochodowy musi być odpowiednio wyprofilowany i zapewniać dziecku komfort i bezpieczeństwo w czasie snu podczas długiej podróży.

Po drugie: dobrze zaplanuj czas wyjazdu

Poza fotelikiem samochodowym bardzo ważną kwestią są sprawy organizacyjne. Trudno zaplanować wyjazd co do minuty. Z niemowlakiem jest to praktycznie niemożliwe. Możesz jednak szacunkowo zaplanować wyjazd na 5-6 nad ranem. Jeśli dziecko śpi do 8-9 to jest szansa, że prześpi początek podróży. Niektórzy decydują się na wyjazd około godziny, kiedy dziecko ma zaplanowaną dłuższą drzemkę. Wydaje się to być optymalnym rozwiązaniem. Ty będziesz bardziej wyspana, o ile przy niemowlaku to możliwe, a dziecko przynajmniej na chwilę zapadnie w sen, ukołysane jazdą samochodem i dźwiękiem silnika.

Po trzecie: spakuj odpowiednio podręczną torbę

Najważniejszym bagażem jaki zabierasz ze sobą na podróż jest torba podręczna. Wszak ona towarzyszy Ci podczas każdego spaceru, a także kiedy wybierasz się w krótkie odwiedziny do rodziców. Także w czasie długiej podróży okaże się wybawieniem. Na kanapę samochodową, gdzie nie jest zamontowany fotelik możesz nawet wcześniej rozłożyć ceratę. Poza standardowym zestawem higienicznym, w torbie powinna znaleźć się przynajmniej jedna zabawka, a także zapas pajacyków i body na przebranie.

Po czwarte: pamiętaj o postojach i zabawkach zawsze pod ręką

Podróż z dzieckiem wymaga wstępnego zaplanowania postojów, oczywiście zdarzą się i te nieplanowane. Warto znaleźć miejsca, w których warto się zatrzymać by przespacerować się razem z dzieckiem w wózku i na chwilę rozprostować kości w czasie dłuższej podróży. Taki spacer dobrze zrobi również dziecku. Jeśli jedziesz z osobą towarzyszącą jest odrobinę łatwiej. W czasie, gdy jedna osoba prowadzi druga może zabawiać dziecko przy pomocy pacynki czy pierwszej książeczki z szeleszczącymi kartkami. Zabranie ze sobą przynajmniej kilku zabawek może przynajmniej na krótki czas opanować sytuację, gdy dziecko się rozpłacze. Łatwiej wygląda również sytuacja karmienia, choć w tym przypadku oczywiście trzeba gdzieś się zatrzymać, wszak nie chcemy by dziecko się zadławiło na skutek gwałtownego hamowania. Wypinanie dziecka z fotelika samochodowego w celu karmienia w czasie jazdy jest także skrajną nieodpowiedzialnością. Niestety można znaleźć takie pomysły na forach internetowych.

Planowanie pierwszej dłuższej podróży z niemowlakiem to skomplikowane logistycznie zadanie. Musisz znaleźć miejsce na bagaże, a dobrze wziąć ze sobą również wózek i łóżeczko turystyczne. Ważne aby wybrać modele, które łatwo się składa i rozkłada, a także zajmują jak najmniej miejsca. Nawet jeśli dysponujesz mini vanem, to jednak zaoszczędzenie przestrzeni w bagażniku jest ważne. Musisz również pamiętać o umieszczeniu apteczki w schowku, to bardzo ważne. Z pewnością nie powinna znaleźć się w przepełnionym bagażniku.

Dodaj komentarz