Obecnie istnieje wiele metod wychowawczych i edukacyjnych. Jedną z najstarszych spośród tych wciąż stosowanych jest niewątpliwie metoda Montessori. Jakie korzyści daje Montessori i czy rzeczywiście warto korzystać z tej metody? Sprawdźmy, jak metoda ta wpływa na rozwój dziecka.

Montessori, czyli ogólna koncepcja

Warto od razu zauważyć, że Montessori to kompletne podejście do kwestii wychowania i edukacji dziecka. Nie jest to jakiś zespół trików, które pozwolą osiągnąć konkretne cele edukacyjne. Oczywiście istnieje pewien zbiór działań w ramach metody Montessori, jednak przede wszystkim chodzi o filozofię podejścia do kwestii edukacji i wychowania malucha. Na czym polega ta koncepcja?

Otóż przede wszystkim Montessori to holistyczne podejście do dziecka. Innymi słowy, chodzi o to, aby edukować malucha w każdym możliwym obszarze. Powinien on rzecz jasna korzystać z podręczników, ale równie ważne jest wychowanie społeczne, emocjonalne, sportowe czy muzyczne. Jednocześnie Montessori to wolność dziecka i możliwość wyboru. Oznacza to, że nie można zmuszać malucha do żadnych działań. Sam powinien wybierać, co go interesuje. Zadaniem wychowawcy jest natomiast danie dziecku jak największej liczby możliwości.

Ważnym założeniem metody jest zabawa poprzez wykonywanie codziennych czynności. Uczymy dziecka odpowiedzialności poprzez wspólne sprzątanie czy gotowanie. Niezbędne jest jednak dostosowanie okoliczności wykonywania tego typu czynności do możliwości dziecka.

Wpływ metody Montessori

Być może zastanawiasz się, jak stosowanie metody Montessori wpłynie na Twoje dziecko? Przede wszystkim, będzie ono samodzielnie i odpowiedzialnie. Co więcej, będzie się rozwijać w tych kierunkach, w których rozwój sprawia mu satysfakcję. Jednocześnie będzie miał zagwarantowany nie tylko rozwój w sensie tradycyjnej rozumianej edukacji. Dziecko wychowywane od wczesnych lat zgodnie z metodą Montessori dobrze radzi sobie z emocjami, potrafi je rozpoznawać i komunikować, co znacząco ułatwia mu wejście w dorosłość i późniejsze radzenie sobie z trudami codziennego życia.


Sprawdź również jaka jest najlepsza kołdra dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here