Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie jest jedną z najważniejszych rzeczy dla rodzica i opiekuna. Niestety, pasy bezpieczeństwa, które występują w samochodach, nie są odpowiednie do mniejszego wzrostu i wagi dziecka. Odpowiednim wyposażeniem samochodu, w którym podróżuje dziecko, jest zakup odpowiedniego fotelika samochodowego.

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka to duże wyzwanie. To na co należy zwrócić uwagę to idealne dopasowanie do dziecka i samochodu. Jednocześnie fotelik musi zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfort dla dziecka. Fotelik samochodowy musi rosnąć razem z dzieckiem, dlatego dla każdego etapu życia dziecka oraz wagi są dopasowane odpowiednie wersje fotelików. Na stronie internetowej https://kinderprams.pl/pl/menu/foteliki-15-36-kg-166.html znajdziesz foteliki dla niemowląt oraz starszych dzieci.

Jak długo dziecko musi jeździć w foteliku?

Przepisy są jednoznaczne i nakazują podróżowanie dziecka w foteliku samochodowym od narodzin do osiągnięcia 150 cm wzrostu lub 36 kg wagi. Dlatego też w ofertach sklepów z wyposażeniem samochodowym dla dzieci znajdują się fotelik samochodowy 9-36 oraz większe fotelik samochodowy 15-36. Istnieją wyjątki od tej reguły. Jeśli dziecko osiągnęło 135 cm wzrostu, ale nie mieści się w dostępnych fotelikach ze względu na budowę ciała, wtedy może skorzystać z zamontowanych na stałe pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Drugi wyjątek, to gdy podróżuje trójka dzieci, a w samochodzie nie ma możliwości zamontowania kolejnego fotelika. Wtedy dziecko siedzące w środku jest ograniczane przez dwa pozostałe foteliki samochodowe. Dodatkowo nie wymaga się stosowania fotelików dziecięcych w taksówkach lub innych samochodach, które nie są samochodami prywatnymi, czyli pojazdami policji, straży miejskiej czy karetki.

Dzieci zazwyczaj podróżują na tylnym siedzeniu w zabezpieczonym foteliku. A co z jazdą w foteliku na przednim siedzeniu? Jest to możliwe, ale pod dwoma warunkami. Należy dezaktywować poduszkę powietrzną przypisanej do przedniego siedzenia pasażera oraz ustawienia fotelika tyłem do kierunku jazdy pojazdu.

Pamiętaj, że przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego, nawet w krótkiej podróży, może nieść z sobą ogromne niebezpieczeństwo dla malucha. Dlatego należy chronić dzieci przed niebezpieczeństwem, wybierając sprawdzone foteliki samochodowe z certyfikatami i atestami. W wyborze odpowiedniego modelu fotelika samochodowego dopasowanego do wieku, wzrostu i wagi dziecka pomogą pracownicy specjalistycznych sklepów z wyposażeniem samochodowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here