Odkrywanie przez dziecko świata jest dla niego niezwykłą przygodą. Rozwój umiejętności pozwala poznawać otoczenie z zupełnie innej strony.

Odkrywanie przez dziecko świata jest dla niego niezwykłą przygodą. Rozwój umiejętności pozwala poznawać otoczenie z zupełnie innej strony. Momentem, który zmienia wszystko, jest stawianie pierwszych kroków. Kiedy maluch rozpoczyna naukę chodzenia i rodzice powinni zainwestować w pierwsze buty dla dziecka?


Nauka chodzenia w naturalnych warunkach

Świeżo upieczeni rodzice stoją przed wieloma wyzwaniami. Rodzicielstwo nie zawsze usłane jest różami, jednak radość dziecka i przeżywanie jego dorastania potrafią zrekompensować największe trudności. Wraz z wiekem maluch nabiera nowych umiejętności. Nie istnieją ścisłe ramy czasowe określające wiek, w którym dziecko powinno zacząć chodzić czy mówić. Rozwój to niezwykle indywidualna kwestia, dlatego powinien odbywać się w maksymalnie naturalnych warunkach. Przede wszystkim nie należy zmuszać malucha do wstawania i stawiania pierwszych kroków.

Nim dziecko rozpocznie chodzenie rodzice zadbać muszą o najbliższe otoczenie. Ważne jest oczyszczenie podłoża z potencjalnych zagrożeń. Niebezpieczne przedmioty nie powinny się także znajdować na wyciągnięcie ręki malucha – np. na meblach. Naukę chodzenia pociecha rozpocząć powinna na boso. Według pediatrów, ortopedów i fizjoterapeutów pierwsze buty dla dziecka rodzice zakupić mogą w okolicy pierwszego roku malucha. Na początku obuwie wykorzystywane będzie przede wszystkim podczas spacerów czy spotkań ze znajomymi, gdy dziecko domagać się będzie coraz intensywniej opuszczenia wózka.

Na co zwrócić należy uwagę podczas zakupu pierwszego obuwia dla dziecka?

Buty do nauki chodzenia cechować muszą się odpowiednim stopniem twardości i elastyczności podeszwy. Niezwykle ważna jest także waga obuwia, które nie może być zbyt ciężkie. Lekka konstrukcja bucików jest kluczowa, bowiem gwarantuje swobodę w poruszaniu się malucha. Nadmierna waga wiązać by się mogła z ograniczeniem ruchów. Buciki dla dzieci wykonane muszą być z przewiewnego oraz miękkiego materiału. Wysoka jakość tworzywa gwarantuje właściwą cyrkulację powietrza, a tym samym wentylację obuwia. Najczęściej wykorzystywane są przewiewne membrany lub naturalna skóra. Nie należy zapominać także o odpowiednio dopasowanym zapiętku i cholewce. Obuwie musi stabilnie otulać piętę malucha, pozostawiając miejsce na paluszki. Cholewka kończyć powinna się nieco poniżej kostki malucha – wówczas buciki gwarantować będą pełną mobilność bez ograniczania ruchów.