Aranżacja pokoju dziecięcego to niełatwe zadanie. Oprócz wizji rodziców trzeba pamiętać o szybkim dorastaniu dziecka, o jego zmieniających się potrzebach i upodobaniach. Należy też odpowiednio przemyśleć wszystkie funkcje, które taki pokój spełnia i dobrać odpowiednie elementy wyposażenia. Przykładem mogą być tutaj lampy dziecięce. Jakie wybrać? Ile kupić lamp do pokoju dziecięcego?

Znaczenie lamp dziecięcych – wybór barwy światła

Światło odgrywa bardzo ważną rolę w życiu dziecka. Dziś na rynku znaleźć lampy dziecięce o zróżnicowanej barwie. Te emitujące światło ciepłe będą miały istotne znaczenie zwłaszcza w pokoju niemowląt, a także w czasie wieczornej lektury, gdy dziecko podrośnie. Ciepłe światło uspokaja, wycisza, sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Jeśli dziecko wchodzi w etap uświadamiania sobie własnej odrębności i boryka się z problemem tzw. lęku separacyjnego, mała nocna lampka do pokoju dziecięcego może być niezbędnym elementem wyposażenia. Z kolei światło o barwie chłodniejszej będzie pobudzać dziecko do aktywności – sprawdzi się, kiedy maluch zacznie samodzielną zabawę i będzie bardziej aktywny.  Najczęściej jest to światło górne.

Ile lamp do pokoju dziecięcego?

Jak można się łatwo domyślić, zapotrzebowanie na lampy dziecięce będzie wzrastać wraz z wiekiem. Z praktycznego punktu widzenia można powiedzieć, że konieczne będą przynajmniej 3 źródła światła: lampa sufitowa, lampka nocna i lampka biurkowa. Zapotrzebowanie to może wzrastać wraz z wielkością pokoju i określonymi potrzebami dziecka. Zadbajmy o to, by pomieszczenie w trakcie zabawy dziecka było jasne i równomiernie oświetlone. W razie potrzeby zawsze możemy pomyśleć o dokupieniu stojącej lampy dla dzieci.

Lampy dla dzieci – aspekty dekoracyjne

Lampy dla dzieci to także istotny element dekoracyjny we wnętrzu. Zadbajmy o to, by podkreślały one charakter pomieszczenia. Świetnie sprawdzą się te z abażurami w pastelowych kolorach, które uczynią wnętrze ciepłym i przytulnym. W zależności od płci i wieku dziecka możemy wprowadzić też dekoracyjne lampy dziecięce wykorzystujące najróżniejsze motywy, np. gwiazdki, chmurki, kwiaty i inne kolorowe wzory, które będą stanowiły ciekawe akcenty w aranżacji wnętrza. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here