Pierwsza wizyta u stomatologa to stresujące wydarzenie zarówno dla malucha, jak i rodziców. Widok białego fartucha i sprzętów stomatologicznych niewątpliwie wywołuje przerażenie u najmłodszych pacjentów. Warto zaznaczyć, że pierwsza konsultacja ukierunkuje nastawienie do specjalisty w późniejszym życiu dziecka. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Zastanawiasz się, kiedy jest najwłaściwszy czas, aby zapisać się z pociechą do dentysty? Jak przygotować dziecko na to wydarzenie? W poniższym artykule przedstawimy Ci kilka sposobów, aby pierwsze spotkanie ze stomatologiem nie wywoływało przerażenia u Twojej pociechy.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Kluczowym aspektem jest zaplanowanie pierwszej konsultacji stomatologicznej. Z reguły przyjęto zasadę, że im wcześniej, tym lepiej. Najwłaściwszy okres to ten, kiedy dziecko zacznie ząbkować. Należy wspomnieć, że uzębienie u najmłodszych pacjentów zmienia się dynamicznie, dlatego warto by już od początku było pod kontrolą stomatologa. Lekarz będzie w stanie wywnioskować, czy przebiega ono prawidłowo oraz czy maluchowi nie zagraża ewentualna próchnica. Dzięki temu, rodzice dostaną wskazówki jak poprawnie szczotkować zęby i dziąsła, tak, aby Twoja pociecha mogła cieszyć się mocnym i zdrowym uzębieniem.

Obowiązkowa konsultacja powinna odbyć się, kiedy maluch ma już wszystkie zęby mleczne. Głównie jest to w okresie od 3 do 4 lat. Wówczas specjalista jest w stanie ocenić prawidłowość zgryzu oraz wystąpienie próchnicy. W razie konieczności – podejmie odpowiednie formy leczenia zębów. Nie warto czekać aż w uzębieniu malucha zauważymy jakąkolwiek zmianę. Na wizytę należy udać się wcześniej – by dziecko nie odczuwało bólu związanego z zabiegiem, a jedynie zaznajomiło się ze stomatologiem i sprzętem.

Trening w domu

Z wizytą u dentysty wiąże się ogrom stresu, dlatego specjaliści zalecają aranżację domowego gabinetu stomatologicznego, w celu oswojenia malucha przed ostatecznym spotkaniem ze stomatologiem. W czasie zabawy z lusterkiem nasza pociecha może dokładnie obejrzeć swoje ząbki. W ten sposób oswoi się z faktem, że ktoś zagląda jej do buzi. Ważna jest rozmowa rodzica z dzieckiem o tym, co po kolei wydarzy się w gabinecie stomatologicznym. W związku z tym wzrośnie w nim ciekawość odnośnie pracy stomatologa oraz chęć poznania sprzętów, z których korzysta. Wskazane jest, aby traktować cały proces jako wielką przygodę, a nie przymusowy obowiązek. To, jak przedstawimy malcowi lekarza, w dużej mierze uzależnione jest do jego nastawienia w gabinecie.

Wyeliminowanie lęku

Podczas rozmowy z pociechą o pracy stomatologa niezbędnym elementem jest unikanie wszelkich negatywnych skojarzeń bądź komunikatów. Ważne jest, by nie przenosić na malucha swoich obaw. Wiadome, że niemal wszyscy odczuwają lęk przed zastrzykiem czy borowaniem. Jednak należy mieć na uwadze, że strach dorosłych może udzielać się także dziecku. Pozytywne nastawienie rodzica, to również pozytywne nastawienie pociechy, gdyż maluch sam z siebie nie ma jakichkolwiek powodów do obaw. Należy starać się zrozumieć malca, pytać o jego uczucia, by w pełni zrozumieć to, co przeżywa. W wyeliminowaniu lęku mogą pomóc przyjaciele małego pacjenta – ulubiona maskotka bądź inna zabawka. W przypadku, gdy Twoja pociecha podchodzi do tego rodzaju spotkań niechętnie, pozwól mu na zabranie ze sobą ulubionego pluszaka.

Lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć

Wstępna konsultacja stomatologiczna to nie tylko leczenie zębów, ale również zapobieganie schorzeniom. W opinii wielu specjalistów, w każdym przypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Lekarze stomatolodzy jednoznacznie twierdzą, że najważniejsze są regularne kontrole. Pozwoli to zniwelować próchnicę, a gdy już się pojawi – małe ubytki mogą być leczone całkowicie bezboleśnie. W momencie, gdy pojawią się już wszystkie mleczne zęby, zapobiegawczo można przeprowadzić zabiegi: lakierowanie lub lakowanie. Lakierowanie to dogłębne oczyszczenie uzębienia z osadu, a następnie pomalowanie ich specjalnym preparatem, który chroni przed próchnicą. Popularnym staje się także zabieg lakowania zębów. Na ten proces składa się wyrównanie szczelin i bruzd zębowych odpowiednim preparatem. Kolorowy lak to świetna opcja dla najmłodszych pacjentów!

Wizyta adaptacyjna

Pierwszą wizytę u specjalisty może wyprzedzać tzw. wizyta adaptacyjna. Realizowana jest niemal we wszystkich gabinetach stomatologicznych. Polega ona na spotkaniu małego pacjenta ze specjalistą, bez przeprowadzenia jakichkolwiek zabiegów. Pomaga to przygotować dziecko do finalnego spotkania ze stomatologiem. Maluch zaznajamia się ze określonymi sprzętami, w bezpiecznych dla siebie warunkach. Na skutek rozmowy połączonej z zabawą mały pacjent nabiera zaufania do dentysty i z radością oczekuje kolejnego spotkania. To czas, w którym zarówno malec, jak i rodzic mogą uzyskać swobodnie porozmawiać ze specjalistą, między innymi o utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej u swojej pociechy.

Niezawodny stomatolog

Dobry stomatolog, z odpowiednim podejściem do malucha to połowa sukcesu. Przed ostatecznym umówieniem się, warto zasięgnąć opinii dotyczącej danego specjalisty. Najlepiej, aby był to pedodonta, czyli dentysta przyjazny dzieciom. Doświadczony i kompetentny stomatolog potrafi błyskawicznie sprawdzić stan uzębienia malucha oraz skutecznie odwrócić jego uwagę. Mały pacjent zajęty zabawą, nie myśli o tym, co aktualnie dzieje się w jego buzi. Jeśli mamy taką możliwość, warto umawiać się do jednego, niezmiennego specjalisty. W wyniku tego dziecko nie odczuje stresu przed kolejnym spotkaniem z nieznajomą twarzą.

Finalne przygotowanie

W momencie, gdy zbliża się finalna konsultacja ze stomatologiem warto jeszcze raz przedstawić maluchowi krok po kroku, co wydarzy się podczas wizyty u dentysty. W ten sposób zostanie zniwelowany stres przed niewiadomym wydarzeniem. Warto nakreślić, że na początku specjalista przeprowadza krótki wywiad z pacjentem, a następnie zachęci malca do otworzenia buzi. Bezwzględnie na wcześniejsze przygotowanie rodzic musi uwzględnić także odruchy, jakimi są krzyk czy płacz. Dlatego wykwalifikowany specjalista niewątpliwie zadba o potrzebne rozpraszacze, by odwrócić uwagę najmłodszego pacjenta. Mimo wszystko nie wskazana jest interwencja opiekuna i przerywanie nieraz koniecznego zabiegu.

Nagroda po wizycie

Niesamowicie ważne jest zachowanie rodzica po zakończeniu pierwszej wizyty. Pochwała i nagroda wzmocnią w maluchu pewność siebie oraz bez wątpienia zminimalizują stres przed kolejnym spotkaniem. T zachęta dla dziecka, aby nadal pozostało silne i dzielne. Nagrodą mogą być drobne upominki, spacer, lody – w zależności od preferencji rodzica. Jednak bezwzględnie należy pamiętać o pochwale swojej pociechy.

Podsumowanie

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty może okazać się nieco problematyczna. Jednak w oparciu o odpowiednie przygotowawcze, matka lub ojciec może sprawić, że jego pociecha takie wydarzenie potraktuje jako wielką przygodę. Wskazane jest, aby budować w pozytywne uczucia i nie unikać takich wizyt, bowiem zdrowie i bezpieczeństwo Twojej pociechy jest najważniejsze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here